Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır Motive Olmak İçin İpuçları

Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır Motive Olmak İçin İpuçları

Birçok öğrencinin en büyük sorunu Ders Çalışma istediğinin olmamasıdır. Bu yüzden en çok duyduğumuz ifadelerden bazuları; Ders çalışmak istemiyorum, Bir süre çalıştıktan sonra sıkılıyorum , başım ağrıyor, canım sıkılıyor, nasıl olsa yapamıyorum vb. Ders çalışma isteğinin ortaya çıkabilmesi ve artabilmesi için ders çalışma isteğin gelmesini beklemeden çalışmaya başlamak ve çalışmayı sürdürmek, çalışmaların karşılığını almak (başarılı olmak) gerekmektedir.

Ders Çalışma İsteğine Etki Eden Faktörler

  • Öncelikle çalışmaya ön yargı ile yaklaşmayın. Yapamıyorum, olmuyor gibi düşünceleri bir kenara bırakın. Eğer ders çalışmaya olumsuz olarak yaklaşırsanız, doğal olarak davranışlarınız da olumsuz olacaktır. Düşüncelerinize siz karar verebilirsiniz bu yüzden ders çalışmaya ön yargı ile yaklaşmayın.
  • Kendinize kısa süreli hedefler koyun. Bu kısa hedefler gerçekleşmeden uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştiremezseniz.
  • En fazla yaşanan sorunlardan biri öğrencinin çalışmaya başladıktan sonra ders isteğinin azalması, baş ağrısı ve yorgunluk gibi hislerin azalmasının nedeni ortamın yeteri kadar havalandırılmamasından kaynaklanıyor. Yetersiz oksijen yüzünden baş ağrsı gibi hisler ortaya çıkar. Bu yüzden çalışma ortamınızın düzenli olarak havalandırılmasını sağlayınız.
  • Ders çalışırken zor sorularla, anlayamadığı konularla karşılaştığında pes etmeden çalışmaya devam edebilmesidir.
  • Her gün düzenli olarak ders çalışmasıdır.
  • Diğer en fazla yaşanan sorunlardan biri öğrencinin ne kadar çalışacağını bilmemesinden kaynaklanmaktadır. Çok uzun süre çalışmalar derse olan ilgilinin azalması, dikkat dağınıklığının oluşmasına neden olur. Bu yüzden bir konuyu öğrenirken çalışmanız 50 dakika ile 1 saat arasında olmalıdır. Eğer soru konuyu kavradıktan sonra konuyu pekiştirmek için soru çözüyorsanız çalışmanız 1,5-2 saate kadar çıkabilir. Uzun süre masanın başından kalkmadan çalışmak size verimli gibi gözükse de size olumsuz olarak geri dönecektir. Bu yüzden  çalışmalarınızı yaptıktan sonra kısa aralar (15-20 dk) vererek dinlenebilirsiniz.
  • Dinlenme süreni çalışma ortamınızın dışında geçirebilirsiniz. Farklı bir mekanda dinlenmek psikolojik olarak sizi daha fazla rahatlatacaktır.
  • Hedefinize belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için çalışmalarınızı ve planlarınızı yapın.